Аграрний тиждень. Україна
» » CASH FLOW ДЛЯ АГРАРІЇВ
» » CASH FLOW ДЛЯ АГРАРІЇВ

  CASH FLOW ДЛЯ АГРАРІЇВ


  Частка прибуткових підприємств в аграрному виробництві перевищує 89%, а фінансовий результат, показаний аграріями у 2016 році, склав 52 млрд грн. Все це пояснює інтерес з боку банківського сектору до фінансування великих аграрних компаній.

   

  За підрахунками Піреус Банку, кредитний портфель банків в агросекторі становить 8-10% від загального розміру, тобто близько 50-60 млрд грн.

  «У портфелях банків, що фінансують агровиробників, частка кредитів аграріям коливається від 20 до 50%. Статистика демонструє, що аграрії є найбільш дисциплінованими позичальниками, оскільки частка поганих кредитів аграріям становить близько 10% по банківській системі», - зазначає директор департаменту по роботі з корпоративними клієнтами Піреус Банку Олексій Аніпер.

  За його словами, сьогодні на короткий термін, до одного року, банки кредитують аграріїв на поповнення оборотних коштів і така частка кредитів становить близько 45-50% у структурі кредитного портфелю. «Оскільки розвиток агросектору в останні роки йде переважно за рахунок підвищення ефективності, банки охоче фінансують аграріїв на інвестиційні цілі у довгі кредити. Терміни фінансування у рамках програм придбання нової сільгосптехніки та обладнання у середньому становлять 3-5 років, не рідкість й пропозиції щодо фінансування на термін до 7 років», - пояснює Олексій Аніпер.

  Сьогодні міжнародні кредитори відновлюють довіру до України та продовжують фінансування агрохолдингів, підтвердженням чого є, наприклад, випуск єврооблігацій «Кернелом», укладання угод про фінансування між «Нібулоном» та Європейським інвестиційним банком.

  Найближчим часом не варто очікувати від банків кредитування за ставками на рівні європейських, адже, за словами банкірів, на вартість кредитів впливає ряд базових факторів: рівень інфляції і вартість залучених ресурсів, облікова ставка НБУ і рівень ризику за кредитними операціями. Хоча, як зазначає Олексій Аніпер, цього року посилилася конкуренція між банками за якісних позичальників, що спонукало фінустанови знижувати ставку за кредитами за рахунок скорочення власної маржі.

  На відміну від процентних ставок, з пропозиціями програм фінансування, які банківський сектор пропонує підприємствам, сьогодні ситуація набагато краща. Так, основні імпортери і дистриб'ютори сільгосптехніки спільно з банками розробили й успішно реалізують партнерські програми, що дозволяють аграріям залучати банківське фінансування на інвестиційні цілі за вартістю 10-13%. Такий низький рівень ставки формується, в основному, за рахунок компенсацій імпортерів, зацікавлених в активізації продажів сільгосптехніки.

  Альтернативою банківським кредитам, що дозволяє агровиробнику знизити рівень фінансових витрат до рівня 3-5%, є авальовані векселі - по суті це партнерські програми між постачальниками матеріальних ресурсів і банками. У минулому році за підтримки IFC з'явився новий інструмент фінансування - аграрні розписки, що покликаний полегшити доступ до фінансових ресурсів середнім і малим агровиробникам. У поточному році проект по аграрним розпискам працював у 8 областях і за 9 місяців дозволив залучити аграріям 1 млрд грн. Наступного року проект пошириться на всю країну і обіцяє стати одним із найбільш ефективних інструментів залучення банківського фінансування. Зі свого боку, Піреус Банк вже розпочав упровадження аграрних розписок, завдяки яким агровиробники матимуть швидкий та спрощений доступ до фінансових ресурсів.

   

  Компенсують чи ні?

  В 2017 році на реалізацію державної програми«Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів» удержавному бюджеті України передбачено 300 млн грн.

  Але уряд вніс зміни у Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки заходів у агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів.

  Часткову компенсацію за кредитами збільшено удвічі – до 100% від облікової ставки НБУ – для малих та середніх агровиробників і тих, хто вирощує велику рогату худобу.

  Зміни до Порядку використання коштів за бюджетною програмою «Фінансова підтримка заходів вагропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів» були внесені 12 липня 2017 року Постановою КМУ №502. «Після чого Мінагрополітики видало Наказ №391 від 28 липня 2017 року про розподіл видатків на цю бюджетну програму, - пояснюють в Асоціації тваринників України. - У свою чергу зміни до порядку використання коштів за бюджетною програмою «Державна підтримка галузі тваринництва» були внесені лише в серпні 2017 року Постановою КМУ №573. Тобто, як можна побачити, зміни до механізмів використання бюджетних коштів були внесені лише на початку другого півріччя, що позбавило належного й своєчасного фінансування важливих напрямків у аграрній сфері аж на півроку». 

  В Асоціації тваринників України переглянули фінансування за цією програмою в минулих роках і відмічають, що фінансування зазначеної бюджетної програми відбувалося не без процедурних проблем і в попередні роки. «Згідно з Рішенням Рахункової Палати від 21 березня 2017 року, наприкінці 2016 року за бюджетною програмою «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів» залишилися невикористаними  5185,7 тис. грн бюджетних коштів, що було спричинено окремими недоліками нормативних актів, які регулюють порядок використання коштів державного бюджету на такі цілі, та неналежним станом внутрішнього контролю з боку Мінагрополітики як головного розпорядника коштів. У 2015  році залишок невикористаних коштів за даною бюджетною програмою становив 9353,5 тис. грн через ті самі причини, що і в 2016-му, а також через неналежний стан внутрішнього контролю з боку розпорядників коштів нижчого рівня, тобто структурних підрозділів облдержадміністрацій», - пояснюють в Асоціації тваринників України.

  І зазначають, що оскільки за 9 місяців на дану бюджетну програму було виділено лише 20% від запланованої суми коштів (61 268, 2 тис. грн), можна прогнозувати, що 2017 рік не стане винятком, і за цією програмою залишаться невикористані кошти.

  Знову аграрії в програші.

  Схожі новини
 • Фінансування АПК відбувається з порушеннями
 • Аграрні асоціації висловили свої пропозиції щодо держпідтримки АПК у 2018 р ...
 • Куди спрямувати виділені на підтримку фермерів кошти?
 • Програмою пільгового кредитування скористається більше аграріїв
 • Олексій Павленко: Обсяг пільгового кредитування для аграріїв складе 4 млрд ...

 • Додати комментар

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.