Аграрний тиждень. Україна
» » 5 дієвих методів захисту врожаю від шкідників і хвороб
» » 5 дієвих методів захисту врожаю від шкідників і хвороб

  5 дієвих методів захисту врожаю від шкідників і хвороб


  Промислові фермери, землероби, селяни – всі хочуть мати добрий врожай, і щороку шукають нові способи боротьби з хворобами й шкідниками. Новинки з’являються регулярно – як, правило в таких випадках йдеться про новий пестицид або іншу "чудодійну хімію". Однак справжніх революцій в справі догляду за сільськогосподарськими культурами не було уже років 15-20. Тож маємо всі підстави стверджувати, що найефективніші методи давно винайдені і практикуються в усіх найуспішніших господарствах: як домашніх, так і промислових.

  В цій статті перелічимо і охарактеризуємо 5 дієвих методів захисту врожаю від шкідників і хвороб.

  Хімічний спосіб

  В першу чергу, слід розвіяти міф про шкоду хімікатів. Безперечно, "хімія" в невмілих руках здатна заподіяти шкоду не тільки рослинам, а й людині і екосистемі. Але, якщо розібратися в темі і бути послідовним у використанні хім. засобів, то ризик нашкодити можна звести до нуля.

  Щоб отримати від придбаного засобу користь без побічних ефектів, слід читати інструкцію і зважати на специфіку Ваших ґрунтів: кисла земля, лужна чи нейтральна, чорнозем, чи пісок і т.д. Від взаємодії обраного препарату з ґрунтом залежить його ефективність і безпечність. Знову ж таки, про ці тонкощі виробник пише на етикетці. Якщо інструкції і застережень немає – такий засіб краще не застосовувати.

  "Бути послідовним" означає користуватись засобами одного обраного виробника. Якщо застосовувати комплекс добрив однієї марки, наприклад представлених на сайті Океан Інвест, то ви точно знатимете, що всі засоби підходять один одному і не викликатимуть несподіваних ефектів. Отже, не варто сліпо вірити, що "хімія – це зло". Зло роблять невмілі руки і неуважні очі.

  Органічне землеробство

  Суть такого способу обробітку землі полягає в створенні власного господарства, ґрунтуючись на принципах екосистем з недоторканою природою, в умовах яких кожна рослина, комаха, птах або тварина виконує власну, строго відведену йому роль.

  Природа подбала про створення величезного числа рослин, що володіють інсектицидними властивостями, тобто здатністю своїми активними речовинами відлякувати небезпечних для городніх культур комах і пригнічувати збудників багатьох захворювань. Наприклад, кропива, ромашка, меліса, м'ята польова, полин, чистотіл, розсаджені на невеликих ділянках в різних куточках вашого городу, є природною перешкодою для багатьох шкідливих комах, а також сприяють кращому запиленню і, відповідно, більш високому врожаю культурних рослин.

  До того ж, у присутності таких бур'янів ваші посадки краще розвиваються, а якість і смак плодів помітно поліпшується. Шкідливим комахам не подобається запах коріандру (кінза) і базиліка, календули і чорнобривців. Вони уникають ділянок городу з цими рослинами, вважаючи за краще вибирати для харчування більш «чисті» і безпечні для себе клаптики землі.

  Інсектицидні властивості проявляють і культурні рослини, наприклад, часник. Його висаджують між рядками полуниці для захисту від довгоносика і полуничних кліщів. Фітонциди часнику є надійною перешкодою від багатьох шкідників.

  Агротехнічний спосіб

  Використання цього методу – запорука того, що Вам доведеться по-мінімуму вдаватись до інших способів захисту і підтримки. Агротехнічні заходи попереджують проблеми, пов’язані з хворобами і шкідниками. Їх задача в тому, щоб покращити імунітет с/г культур до агресивного впливу з боку середовища і створити несприятливі умови для виживання та розмноження у ґрунті хвороботворних флори і фауни.

  Агротехнічний спосіб догляду – перший "прийом", який освоює землероб – на інстинктивному рівні. До нього відноситься:

  • перекопування землі (механічно знищуються паразити, висушуються гнізда шкідників, їх яйця та личинки),

  • виполювання бур’янів і спалювання бадилля (на бур’янах живе чимало шкідників, їх яйця лишаються навіть на сухому бадиллі),

  • щорічна зміна культур, які вирощуються на одній ділянці (запобігає виснаженню землі),

  • визначення типу ґрунту і глибини залягання ґрунтових вод (виходячи з цих даних, можна підібрати оптимальні для вирощування на ділянці культури і покращити якість ґрунту. Наприклад, якщо він кислий – слід додати вапна, якщо драглистий (мокрий) – піска, тощо);

  • вчасний збір врожаю і санітарний догляд за пустою ділянкою (запобігає розмноженню хвороботворних бактерій і шкідників).

  Біологічний метод

  Для захисту рослин від шкідників можна використовувати інших тварин і навіть фермерську "біологічну зброю" – певні види мікроорганізмів, які згубно впливають на городніх паразитів. Для цього вам слід дізнатися, які природні вороги є у шкідників, що докучають вашим рослинам. Наприклад, попелиць успішно винищують з дитинства відомі кожному українцю "сонечка". Для виведення мишей і щурів використовують бактерії мишачого тифу (для цього проконсультуйтесь з ветеринаром).

  Приваблюйте до своєї ділянки синиць, шпаків, мухоловок – ці птахи приносять найбільше користі в боротьбі з найпоширенішими с/г шкідниками. Цесарки та індики можуть харчуватися колорадським жуком. Щоб ваші домашні птахи знищували цього шкідника, слід привчати їх до подібного раціону з раннього віку.

  Придушити поширення і знизити згубний вплив окремих шкідників можна, регулюючи чисельність корисних для людини комах. Найважливіший захід боротьби за отримання високих і сталих врожаїв - виведення сортів сільськогосподарських культур, стійких проти шкідливих комах і хвороб.

  Підручні засоби   

  Їх є величезна кількість. Найпоширеніший і найефективніший – тютюновий пил. Його використовують як на городі, так і в саду й квітнику. Настоянки пилу врятують смородину, аґрус, вишню, черешню, сливу від гусені, тлі, пильщика. Для настоянки беруть 1 л пилу на 10 л теплої води, настоюють добу, перед застосуванням проціджують і розводять водою в пропорції 1:4, додають 30 г господарського мила на 10 л розчину. Обприскують плодові за 15 днів до збору врожаю.

  Захистити капусту від тлі і клопів допоможе гірчичний порошок, якщо розвести пакетик у відрі теплої води і дати натягнутися протягом 1,5-2 діб. Після цього настоянку слід розбавити такою ж кількістю води і обприскати отриманим розчином свої грядки.

  За допомогою некрутого цукрового розчину, розпиленого на плодові дерева і кущі, ви з легкістю привабите бджіл – таким чином дерева будуть запилені швидше і майже з гарантованим результатом.

  Який би спосіб догляду за своєю городиною і садом ви не обрали, слід пам'ятати, що ніякі заходи не відміняють чесну і прилежну працю на ділянці. 5 перелічених методів полегшують життя фермеру і його рослинам, але їх треба сумлінно комбінувати і притримуватися поставлених правил. Адже їх мета – не працювати замість вас, а робити те, що людина не в змозі робити голіруч. Українці – чесний і працьовитий народ. Будьмо такими й надалі!

  Гарного врожаю!

  Схожі новини
 • Весняні роботи у саду
 • Подбайте про врожайність своїх сільгоспкультур
 • Протруювання насіння – основа майбутнього врожаю
 • Мінеральні добрива чи органіка? Ось в чому питання...
 • Цьогорічна фітосанітарна ситуація на полях може стати напруженішою

 • Додати комментар

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.