Аграрний тиждень. Україна
» » ЯКЩО РЕАЛІЗОВУВАТИ ПОТЕНЦІАЛ МАКСИМАЛЬНО
» » ЯКЩО РЕАЛІЗОВУВАТИ ПОТЕНЦІАЛ МАКСИМАЛЬНО

    ЯКЩО РЕАЛІЗОВУВАТИ ПОТЕНЦІАЛ МАКСИМАЛЬНО


    Мак – традиційна для України рослина. Із нею пов'язане коріння українського народу, української культури. Мак широко використовується як символ в українському фольклорі та в народній творчості багатьох інших народів. Здавна він вважається містичною рослиною, з якою пов'язано багато легенд, повір'їв, прикмет.

    А що може бути смачнішим за бабусині пироги з маком – пам'ятаю, в дитинстві це було справжнє свято, що збирало за столом всю родину.
    В якому ж стані сьогодні вітчизняне маківництво? Брак публікацій з цієї проблематики, якщо, звісно, не брати до уваги шпальти кримінальних хронік, змусив мене дослідити питання: хто нині опікується українським маківництвом?

    ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ МАКІВНИЦТВА
    Про батьківщину походження маку думки вчених різняться. Одні вважають, що це Китай, інші – Середземномор'я, Туреччина, Швеція. Хай там як, та нині він поширений в багатьох країнах світу. Палеонтологічні знахідки свідчать: лікарський мак вирощували на півдні Європи ще в дохристиянські часи. Греція теж називає його своєю культурою: ще в IX ст. до н.е. він згадується у Гомерівському епосі. Зображення маку упізнається на монетах і прикрасах, що датуються X-XV і XXV ст. до н.е.
    З Середземноморських країн через країни Малої Азії на Схід мак поширюється до Індії та Китаю. У Китаї опіум шанували спочатку за цілющі властивості, а вже у XVI ст. – як наркотик. 1729 року тут видають закон про заборону куріння опіуму.
    Отже в Азії – Індії, Китаї, Туреччині, Ірані – мак і досі культивують в основному як рослину для одержання опіуму, а насіння і макова олія в цих країнах є вторинним продуктом. В Європі мак вирощують здебільшого як олійну культуру. На великих площах сіють олійний мак в Чехії, Словаччині та Угорщині.
    У нас же мак вирощується з часів давньої Русі. В Україні мак у промислове виробництво впроваджений в другій половині XIX століття. Як тоді писала «Земледельческая газета»: «Мак разводится в Киевской и Подольской губерниях повсеместно в огородах, а в полях он сеется, сколько известно, в некоторых селениях Черкасского, Каневского, Липовецкого и Бердичевского уездов».

    ГАЛУЗЬ МАКІВНИЦТВА В УКРАЇНІ
    Природно-кліматичні умови сприятливі для вирощування маку. За часів Радянського Союзу близько половини валового продукту цієї культури припадало на Україну. В основному це було виробництво наркотичної сировини для фармацевтичних заводів, які розміщувалися в республіках Середньої Азії.
    В останні роки в багатьох країнах Європи селекційна робота спрямована на одержання низькоморфійних сортів маку. Селекціонери успішно впоралися із завданням і удосконалили технологію їх вирощування.
    У 1990 році Українська академія аграрних наук розпочала роботу з селекції маку і створила сорти з низьким вмістом опіуму. Так, вперше в нашій країні створено сорт маку «Беркут», який містить 0,08% опіуму з урожайністю насіння до 20 ц/га.
    Основне завдання селекції для насінництва – продовження пошуку і створення високоврожайних, низькоморфійних сортів маку; задоволення потреби внутрішнього ринку в високоякісному макові власного виробництва та зменшення потреб України в імпорті з інших країн.
    ЯКЩО РЕАЛІЗОВУВАТИ ПОТЕНЦІАЛ МАКСИМАЛЬНО
    Сьогодні беззаперечним лідером на ринку маку олійного в Україні є державне науково-дослідне виробниче аграрне підприємство «Мак України» УААН. Це стало можливим завдяки успішному виконанню галузевої програми, яка базується на принципах взаємодії: «наука-виробництво-суспільні зв'язки».
    Протягом 2002 – 2005 років на базі НДВАП «Мак України» УААН сформовано структурну модель ведення бізнесу в галузі маківництва:
    – НДВАП «Мак України» УААН – селекція нових сортів маку, дослідне виробництво;
    – ТОВ «Агропромислова група «Київ-Дніпро» – закупівля, очистка та реалізація маку олійного, вирощування товарного маку;
    – Громадська організація «Агроклуб: Економічний простір» – консультаційне обслуговування виробників маку олійного.

    ГОСПОДАРСЬКЕ ЗНАЧЕННЯ ТА ВИКОРИСТАННЯ МАКУ
    Мак, в залежності від господарського використання, можна розділити на дві групи: олійну та лікарську (опійну). До олійної групи належать рослини євроазійського підвиду, а до опійної-тарбагатійського та тяньшанського підвидів Papaver Somniferum L.
    В Україні культивують лише олійний мак для одержання насіння, в якому міститься 46-56% і більше високоякісної висихаючої олії, до 25% білкових речовин, 19% вуглеводів, до 10% клітковини.
    Високоякісне насіння маку, особливо блакитного кольору, використовується в кондитерському виробництві, в хлібопекарській промисловості, для виготовлення ласощів.
    Дуже економічно привабливою є переробка товарного маку. В насінні олійного маку міститься 46-56% олії і до 30% білку. Надцінним продуктом є макова олія. Вона належить до групи висихаючих. Олія, що добувається холодним пресуванням, може замінити вищі сорти прованської олії; використовується в фармакологічній, харчовій, консервній промисловості, а також для виготовлення кращих сортів олійних фарб, застосованих у малярстві. Олія гарячого пресування використовується винятково для технічних потреб, зокрема для виробництва кращих сортів туалетного мила, лаків, оліфи, різних фармацевтичних емульсій. За ініціативою НДВАП «Мак України» проведено біохімічний аналіз макової олії. Його результати виявили, що олія містить в собі близько 70% лінолевої і ліноленової кислот. Ці кислоти є незамінними (ессенціальними), не синтезуються в організмі людини, а надходять тільки з їжею.
    Макова макуха багата на перетравний білок і містить менше клітковини, ніж соняшникова. Використовується вона для відгодівлі свиней і худоби як цінний концентрований корм, бо містить майже 30% білкових речовин і до 10% жиру, а також застосовується в хлібопекарській промисловості.
    Мак також має значення для бджільництва. Під час цвітіння він утворює велику кількість пилку, який бджоли використовують для відгодівлі черви.
    ЯКЩО РЕАЛІЗОВУВАТИ ПОТЕНЦІАЛ МАКСИМАЛЬНО
    МАК ЯК СИРОВИНА ДЛЯ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ
    На сьогодні в Україні вирощується тільки мак олійний з низьким вмістом опію. В медицині ж використовується опійний мак і цінується він за високий вміст алкалоїдів. Для промислової переробки культивуються сорти, які мають в сухих коробочках від 0,4% до 1,5% і більше морфінів.
    Україна має великі потреби у лікарських засобах опійної групи та змушена імпортувати їх з-за кордону, витрачаючи на це значну кількість валюти.
    За наявності законодавчої ініціативи, яка дозволила б вирощувати опійні сорти маку, він може використовуватись і як сировина для фармацевтичної промисловості. Створення власного виробництва ліків на основі опію дозволило б Україні зберегти значні валютні кошти, які зараз витрачаються на закупівлю медикаментозних препаратів за кордоном.
    За умови реального громадського контролю, професіоналізму в діяльності спеціалізованого оператора та правоохоронних органів можливо у короткі терміни реально вплинути на свідомість українця, змінивши відношення до маку як традиційно сільськогосподарської культури, таким чином створивши ефективно діючий заслін на шляху з незаконного обігу наркотичної сировини.

    УСПІХ МОЖЛИВИЙ – БУЛО Б БАЖАННЯ
    В країнах СНД олійний мак культивується тільки в Україні. Попит на товарний мак вітчизняного виробництва на внутрішньому ринку задовольняється менш як на 25%. Росія та інші країни СНД повністю імпортують насіння маку з країн Центральної Європи та Туреччини.
    На сьогодні Україна потребує щонайменше 50-70 тис. т зерна маку. Ціна кілограма товарного маку на внутрішньому ринку коливається в межах 8,5-15 гривень і вже протягом трьох років не знижується менше 8,5; навесні у зв'язку з дефіцитом зростає до 14-15 грн./кг. Ця культура високорентабельна: при затратах 2200-2600 грн./га і врожайності 8-10 ц/га можна отримати прибуток щонайменше 4200 грн./га. За умов технологічно збалансованого виробництва реальна рентабельність вирощування маку олійного може досягати 350%.
    На внутрішньому та зовнішньому ринку залишається значний попит на цю культуру, її вирощування є високоприбутковим видом аграрного бізнесу. Вирощування товарного насіння маку є також одним з ефективних напрямків диверсифікації сільськогосподарського виробництва в Україні. Мак є добрим попередником для багатьох сільгоспкультур. Тому багато агропідприємств намагалися започаткувати вирощування маку олійного в своїх господарствах для вирівнювання рентабельності в цілому. Проте, сільгосптоваровиробники зіткнулися із значними складнощами та проблемами, пов'язаними з відсутністю наукового забезпечення, розвинутих ринків збуту, сучасних агротехнологій. Багато виробників свого часу змушені були припинити виробництво, а мак почали завозити з-за кордону (Чеська республіка та Туреччина).

    Підготував Дмитро ПЕКАРЧУК





    Схожі новини
  • Держсільгоспінспекцією перевірено якість зернових та олійних культур на Львівщині
  • Потенціал нових українських сортів і гібридів
  • НАРКОБАРОН? НІ, КАНДИДАТ НАУК
  • Круп»яні культури вимагають допомоги
  • Соєві амбіції України

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.

ЯКЩО РЕАЛІЗОВУВАТИ ПОТЕНЦІАЛ МАКСИМАЛЬНО


Мак – традиційна для України рослина. Із нею пов'язане коріння українського народу, української культури. Мак широко використовується як символ в українському фольклорі та в народній творчості багатьох інших народів. Здавна він вважається містичною рослиною, з якою пов'язано багато легенд, повір'їв, прикмет.

А що може бути смачнішим за бабусині пироги з маком – пам'ятаю, в дитинстві це було справжнє свято, що збирало за столом всю родину.
В якому ж стані сьогодні вітчизняне маківництво? Брак публікацій з цієї проблематики, якщо, звісно, не брати до уваги шпальти кримінальних хронік, змусив мене дослідити питання: хто нині опікується українським маківництвом?

ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ МАКІВНИЦТВА
Про батьківщину походження маку думки вчених різняться. Одні вважають, що це Китай, інші – Середземномор'я, Туреччина, Швеція. Хай там як, та нині він поширений в багатьох країнах світу. Палеонтологічні знахідки свідчать: лікарський мак вирощували на півдні Європи ще в дохристиянські часи. Греція теж називає його своєю культурою: ще в IX ст. до н.е. він згадується у Гомерівському епосі. Зображення маку упізнається на монетах і прикрасах, що датуються X-XV і XXV ст. до н.е.
З Середземноморських країн через країни Малої Азії на Схід мак поширюється до Індії та Китаю. У Китаї опіум шанували спочатку за цілющі властивості, а вже у XVI ст. – як наркотик. 1729 року тут видають закон про заборону куріння опіуму.
Отже в Азії – Індії, Китаї, Туреччині, Ірані – мак і досі культивують в основному як рослину для одержання опіуму, а насіння і макова олія в цих країнах є вторинним продуктом. В Європі мак вирощують здебільшого як олійну культуру. На великих площах сіють олійний мак в Чехії, Словаччині та Угорщині.
У нас же мак вирощується з часів давньої Русі. В Україні мак у промислове виробництво впроваджений в другій половині XIX століття. Як тоді писала «Земледельческая газета»: «Мак разводится в Киевской и Подольской губерниях повсеместно в огородах, а в полях он сеется, сколько известно, в некоторых селениях Черкасского, Каневского, Липовецкого и Бердичевского уездов».

ГАЛУЗЬ МАКІВНИЦТВА В УКРАЇНІ
Природно-кліматичні умови сприятливі для вирощування маку. За часів Радянського Союзу близько половини валового продукту цієї культури припадало на Україну. В основному це було виробництво наркотичної сировини для фармацевтичних заводів, які розміщувалися в республіках Середньої Азії.
В останні роки в багатьох країнах Європи селекційна робота спрямована на одержання низькоморфійних сортів маку. Селекціонери успішно впоралися із завданням і удосконалили технологію їх вирощування.
У 1990 році Українська академія аграрних наук розпочала роботу з селекції маку і створила сорти з низьким вмістом опіуму. Так, вперше в нашій країні створено сорт маку «Беркут», який містить 0,08% опіуму з урожайністю насіння до 20 ц/га.
Основне завдання селекції для насінництва – продовження пошуку і створення високоврожайних, низькоморфійних сортів маку; задоволення потреби внутрішнього ринку в високоякісному макові власного виробництва та зменшення потреб України в імпорті з інших країн.
ЯКЩО РЕАЛІЗОВУВАТИ ПОТЕНЦІАЛ МАКСИМАЛЬНО
Сьогодні беззаперечним лідером на ринку маку олійного в Україні є державне науково-дослідне виробниче аграрне підприємство «Мак України» УААН. Це стало можливим завдяки успішному виконанню галузевої програми, яка базується на принципах взаємодії: «наука-виробництво-суспільні зв'язки».
Протягом 2002 – 2005 років на базі НДВАП «Мак України» УААН сформовано структурну модель ведення бізнесу в галузі маківництва:
– НДВАП «Мак України» УААН – селекція нових сортів маку, дослідне виробництво;
– ТОВ «Агропромислова група «Київ-Дніпро» – закупівля, очистка та реалізація маку олійного, вирощування товарного маку;
– Громадська організація «Агроклуб: Економічний простір» – консультаційне обслуговування виробників маку олійного.

ГОСПОДАРСЬКЕ ЗНАЧЕННЯ ТА ВИКОРИСТАННЯ МАКУ
Мак, в залежності від господарського використання, можна розділити на дві групи: олійну та лікарську (опійну). До олійної групи належать рослини євроазійського підвиду, а до опійної-тарбагатійського та тяньшанського підвидів Papaver Somniferum L.
В Україні культивують лише олійний мак для одержання насіння, в якому міститься 46-56% і більше високоякісної висихаючої олії, до 25% білкових речовин, 19% вуглеводів, до 10% клітковини.
Високоякісне насіння маку, особливо блакитного кольору, використовується в кондитерському виробництві, в хлібопекарській промисловості, для виготовлення ласощів.
Дуже економічно привабливою є переробка товарного маку. В насінні олійного маку міститься 46-56% олії і до 30% білку. Надцінним продуктом є макова олія. Вона належить до групи висихаючих. Олія, що добувається холодним пресуванням, може замінити вищі сорти прованської олії; використовується в фармакологічній, харчовій, консервній промисловості, а також для виготовлення кращих сортів олійних фарб, застосованих у малярстві. Олія гарячого пресування використовується винятково для технічних потреб, зокрема для виробництва кращих сортів туалетного мила, лаків, оліфи, різних фармацевтичних емульсій. За ініціативою НДВАП «Мак України» проведено біохімічний аналіз макової олії. Його результати виявили, що олія містить в собі близько 70% лінолевої і ліноленової кислот. Ці кислоти є незамінними (ессенціальними), не синтезуються в організмі людини, а надходять тільки з їжею.
Макова макуха багата на перетравний білок і містить менше клітковини, ніж соняшникова. Використовується вона для відгодівлі свиней і худоби як цінний концентрований корм, бо містить майже 30% білкових речовин і до 10% жиру, а також застосовується в хлібопекарській промисловості.
Мак також має значення для бджільництва. Під час цвітіння він утворює велику кількість пилку, який бджоли використовують для відгодівлі черви.
ЯКЩО РЕАЛІЗОВУВАТИ ПОТЕНЦІАЛ МАКСИМАЛЬНО
МАК ЯК СИРОВИНА ДЛЯ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ
На сьогодні в Україні вирощується тільки мак олійний з низьким вмістом опію. В медицині ж використовується опійний мак і цінується він за високий вміст алкалоїдів. Для промислової переробки культивуються сорти, які мають в сухих коробочках від 0,4% до 1,5% і більше морфінів.
Україна має великі потреби у лікарських засобах опійної групи та змушена імпортувати їх з-за кордону, витрачаючи на це значну кількість валюти.
За наявності законодавчої ініціативи, яка дозволила б вирощувати опійні сорти маку, він може використовуватись і як сировина для фармацевтичної промисловості. Створення власного виробництва ліків на основі опію дозволило б Україні зберегти значні валютні кошти, які зараз витрачаються на закупівлю медикаментозних препаратів за кордоном.
За умови реального громадського контролю, професіоналізму в діяльності спеціалізованого оператора та правоохоронних органів можливо у короткі терміни реально вплинути на свідомість українця, змінивши відношення до маку як традиційно сільськогосподарської культури, таким чином створивши ефективно діючий заслін на шляху з незаконного обігу наркотичної сировини.

УСПІХ МОЖЛИВИЙ – БУЛО Б БАЖАННЯ
В країнах СНД олійний мак культивується тільки в Україні. Попит на товарний мак вітчизняного виробництва на внутрішньому ринку задовольняється менш як на 25%. Росія та інші країни СНД повністю імпортують насіння маку з країн Центральної Європи та Туреччини.
На сьогодні Україна потребує щонайменше 50-70 тис. т зерна маку. Ціна кілограма товарного маку на внутрішньому ринку коливається в межах 8,5-15 гривень і вже протягом трьох років не знижується менше 8,5; навесні у зв'язку з дефіцитом зростає до 14-15 грн./кг. Ця культура високорентабельна: при затратах 2200-2600 грн./га і врожайності 8-10 ц/га можна отримати прибуток щонайменше 4200 грн./га. За умов технологічно збалансованого виробництва реальна рентабельність вирощування маку олійного може досягати 350%.
На внутрішньому та зовнішньому ринку залишається значний попит на цю культуру, її вирощування є високоприбутковим видом аграрного бізнесу. Вирощування товарного насіння маку є також одним з ефективних напрямків диверсифікації сільськогосподарського виробництва в Україні. Мак є добрим попередником для багатьох сільгоспкультур. Тому багато агропідприємств намагалися започаткувати вирощування маку олійного в своїх господарствах для вирівнювання рентабельності в цілому. Проте, сільгосптоваровиробники зіткнулися із значними складнощами та проблемами, пов'язаними з відсутністю наукового забезпечення, розвинутих ринків збуту, сучасних агротехнологій. Багато виробників свого часу змушені були припинити виробництво, а мак почали завозити з-за кордону (Чеська республіка та Туреччина).

Підготував Дмитро ПЕКАРЧУК





Схожі новини
  • Держсільгоспінспекцією перевірено якість зернових та олійних культур на Львівщині
  • Потенціал нових українських сортів і гібридів
  • НАРКОБАРОН? НІ, КАНДИДАТ НАУК
  • Круп»яні культури вимагають допомоги
  • Соєві амбіції України

  • Додати комментар
    reload, if the code cannot be seen

    Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.