Близько 30 % урожаю зернових Україна втрачає через відсутність культури збереження зерна. Окрім цього, спостерігається погіршення харчових, фуражних та посівних властивостей зернових.
«Ми хочемо привернути увагу держави до цієї проблеми, адже більшу частину того зерна, яке ми втрачаємо, можна зберегти, якщо правильно і своєчасно обробляти склади та саме зерно», - зазначив президент Всеукраїнського громадського об’єднання «Фумігаційна асоціація» О. Білий на першому Всеукраїнському семінарі-нараді. Зустріч відбулася 12 травня у місті Лубни Полтавської області і була присвячена проблемам фумігації.
Довідково: фумігація –( лат. fumigatio, от fumigo – окурюю, димлю), газація, знищення шкідників і збудників хвороб рослин отруйними парами і газами.
Учасники заходу підготували листа з пропозиціями у розв’язанні зазначених проблем і 18 травня направили його до Кабінету Міністрів України.
На думку фахівців, галузь потребує насамперед Національної програми збереження зерна (із необхідною фінансовою бюджетною підтримкою), за якою впроваджуватиметься системний підхід до використання засобів захисту рослин – від поля до елеватора.
За словами доповідачів, дуже важливо навести лад в самій галузі фумігації, яка на сьогодні страждає від засилля дилетантів та фальсифікаторів.
Учасники І Всеукраїнського семінару-практикуму з проблем фумігації відзначають, що у поточному році, як і раніше, зберігаються нестабільні умови ведення господарської діяльності у сфері знезараження продукції рослинного походження. Безнадійно застаріла, а інколи й взагалі відсутня нормативно-правова база для здійснення даного виду діяльності, незрозумілі умови регулювання і обмеження. Впорядкування вимагає і ліцензування: ця процедура має певні відомчі протиріччя.
За словами учасників семінару, у підприємницькому середовищі переважають тривожні очікування моменту вступу України до СОТ, що зумовлено непрозорістю та закритістю підготовки документів, відсутністю аналітичних досліджень та ґрунтових оцінок внутрішнього ринку фумігації.
Знезараження в Україні здійснюється фактично тільки за рахунок ініціативи за мінімальної організаційно-адміністративної підтримки держави. Недостатність уваги уряду до проблем збереження врожаю призводить до втрат майже 30% зібраного збіжжя, істотного зниження харчових, фуражних та посівних властивостей зерна. Безграмотне та безконтрольне використання пестицидів фумігантної дії призводить до погіршення навколишнього природного середовища, загрожує життю і здоров'ю людини,
Зазначалося, що з огляду на Закон України "Про зерно та ринок зерна в Україні" уряд має намір якнайшвидше сертифікувати зернові склади та елеватори для створення прозорої системи зберігання зерна і впровадження механізму складських документів, як це й передбачено "Технічним регламентом зернового складу" та Постановою Кабінету Міністрів України "Про забезпечення сертифікації зернових складів на відповідність зі зберігання зерна і продуктів його переробки".
У своєму виступі президент Фумігаційної асоціації подякував Міністерству аграрної політики за впровадження закону «Про сертифікацію зернових складів». Він відзначив: «Нині сертифіковано 568 складів з 836, що дає змогу водночас зберігати 26 млн. тонн зернових. До нас приїжджають з інших країн, щоб запозичити досвід, побачити дію цього закону на практиці».
Під час семінару висловлювалися також зауваження щодо некваліфікованого використання відповідних препаратів.
«Не зважаючи на те, що препарати для фумігації у разі некваліфікованого використання можуть становити небезпеку для людського життя, - підкреслила директор ВГО «Фумігаційна асоціація» Тамара Підберезняк, - в Україні не здійснюється контроль ні за якістю препаратів, ні за якістю послуг».
Фахівці фумігаційної сфери нарікають, що досі не відрегульована нормативно-правова база для здійснення цього виду діяльності.
Підбиваючи підсумки, учасники семінару вирішили звернути увагу Уряду на необхідність об'єднати зусилля керівних органів, представників бізнесу та громадськості на створення національної програми хлібозбереження, передбачити у Державному бюджеті на 2008 рік фінансування цієї програми за державні кошти. Планується також створення під егідою Міністерства аграрної політики України Міжвідомчої координаційної ради для регулювання питань ліцензування видів господарської діяльності, пов`язаних з дезинфекцією, дезинсекцією, дератизацією та фумігацією. Фахівці вирішили зробити все можливе для легалізації змін та доповнень до «Технічного регламенту зернового складу» перед початком сезону закладки врожаю. Посприяти у донесенні вимог згаданого документу до кожного зернового складу в Україні доручено Державним інспекціям, Держрезерву, ДАК "Хліб України"
Підготувала Оксана Шаповал