Важливими елементами у раціоні кукурудзи є сірка й кальцій, а також низка мікроелементів, серед яких цинк, марганець, мідь і бор.
Проте баланс елементів на зафосфаченому ґрунті суттєво змінюється.
Відомо, що внесені в ґрунт водорозчинні фосфати переходять у водонерозчинні зі складним сполученням різноманітних форм, часто взаємно протилежних за своїми хімічними, фізико-хімічними й біологічними властивостями. За надлишку фосфор, не використаний рослинами, накопичується в ґрунті в менш доступній формі.
Крім того, що велика кількість фосфору, як і азоту, може призвести до токсикозу рослин кукурудзи, фосфорний надлишок заважає поглинанню інших елементів живлення, зокрема, заліза, цинку, міді, магнію, кобальту, зменшує надходження рослинам бору та марганцю й сприяє дефіциту калію.
Механізми, що визначають ефективність поглинання рослинами азоту й фосфору, є взаємозалежними. За погану забезпеченість рослин фосфором поглинання амонійного азоту в корені скорочується через порушення синтезу органічних кислот.
І, навпаки, через брак азоту потреба рослин у фосфорі знижується ослабленням процесів синтезу органічних сполук, що містять фосфор. В умовах браку азоту поглинання фосфору може знижуватися до 30% його показників за достатню забезпеченість азотом.
Азотні добрива поліпшують використання фосфору рослинами.
ІЦ УАК за матеріалами AgroTimes
agroconf.org
Подальший розвиток АПК потребує створення інноваційних технологій виробництва, післязбиральної обробки та зберігання
Докладніше