Чи знали ви, що навіть найсучасніше обладнання та якісний корм не гарантують успішного вирощування птиці, якщо проігнорувати світловий режим? Освітлення у пташнику — це не просто про лампи на стелі, а про поведінку, здоров’я і рентабельність ферми. Як правильне світло допомагає створити сприятливі умови для вирощування та покращити прирости?
Освітлення у пташнику повинно бути максимально рівномірним. Будь-які перепади яскравості можуть викликати стрес у птиці. Темні або, навпаки, занадто освітлені зони будуть причиною нерівномірного розподілу по площі, виникатиме конкуренція за корм та воду. А цього допускати не можна через ризики агресії та канібалізму у курей, падіння ваги у бройлерів, зниження несучості і травматизм. Аби цього уникнути, світильники слід розміщувати так, щоб світловий потік покривав рівномірно всю площу пташника. Також важливо, щоб освітленість відповідала нормам для кожного віку і виду птиці.
Яке світло обрати?
Світло - це не лише про яскравість, а й про спектр. Виявляється, у курей краще розвинений спектральний зір, ніж у людини. То якого кольору обирати лампи? Експерти компанії “ВАДА”, котра спеціалізується на обладнанні для птахівництва і тваринництва, рекомендують для бройлерів найкраще комбінувати м’яке біле світло з акцентом на зелено-блакитний спектр. За таких умов птиця спокійна, активно росте, поліпшується навіть якість м’яса. Несучкам підходить тепле біле світло з домішками червоного. Таке поєднання стимулює статеве дозрівання і несучість, особливо у віці введення у продуктивний період, знижує стрес. А для молодняку на початку потрібно більше зеленого і блакитного світла, і поступово переходити до теплого білого. Зелений спектр стимулює ріст, а синій - знижує агресію та тривожність у перші дні життя.
Небажаними є червоне світло, оскільки у надлишку воно викликає агресію та канібалізм у птиці; холодне біле (>4000 К) збуджує, призводить до підвищеної активності й стресу; надмірне стробоскопічне мерехтіння, яке для людського ока непомітне, у птиці може викликати дезорієнтацію, агресію. Як бачимо, грамотно підібраний спектр допомагає уникнути таких негативних наслідків і, навпаки, стимулювати ріст та несучість птиці, покращувати її загальний стан.
Ще одним важливим інструментом є димування - поступова, без стрибків, зміна яскравості світла, яке дозволяє імітувати природні світанки та сутінки. Як це працює? Вранці яскравість підвищується поступово протягом 30-60 хв, а ввечері світло так само плавно згасає. Яскравістю LED-світильників керують димери за заданим графіком. Таке димування допомагає тримати птицю спокійною, поліпшує якість її сну і рівномірного споживання корму.
Окремо хочу зупинитися на значенні теплого м’якого світла (2700-3500 К). Згідно зі спостереженнями інженерів компанії “ВАДА”, воно позитивно впливає на поведінку птиці. Спеціалісти рекомендують активно користуватися світловими програмами для зниження стресу після стресових подій - вакцинацій, переведення у нові приміщення, зміни раціону, спеки тощо. Суть її полягає ось у чому: на 1-3 дні зменшити яскравість світла десь на 20-30% і продовжити нічну фазу на 1-2 години. А тоді поступово повертати тривалість світлового дня до стандарту. І це допомагає швидше відновити імунітет після щеплень, знизити смертність у критичні періоди та нормалізувати поведінку птиці. Особливо ефективні такі програми для бройлерів перед забоєм та несучок після переведення у цех, де вони нестимуть яйця.
Бо ж сучасні системи освітлення - це не лише про комфорт птиці, а й про економічно вигідне виробництво.