Утримання курей у клітках залишається одним із найпоширеніших методів у світовому та українському птахівництві. Попри активні дискусії щодо комфорту птиці та дотримання стандартів добробуту тварин, кліткові системи продовжують розвиватися, змінюючи конструкцію та оснащення відповідно до сучасних вимог.
Традиційні клітки для утримання несучок мають різноманітні форми та розміри з мінімальною місткістю до 5 курей на клітку. Перегородки виготовляють як із дротяної сітки, так і у вигляді суцільних панелей з металу або пластику. Саме цей тип утримання тривалий час був найбільш поширеним способом вирощування яєчних і м’ясо-яєчних порід курей в Україні та за її межами.
У країнах ЄС з 2012 року традиційні клітки заборонені до використання. З 1 січня наступного року в Україні запроваджуються нові вимоги до утримання птиці в рамках євроінтеграційного курсу. Це означає, що всі вітчизняні птахофабрики повинні будуть застосовувати при утриманні курей-несучок так звані «збагачені» клітки або перейти на альтернативні системи утримання птиці.
На сьогодні понад 80 % українських яєць виробляються саме у кліткових системах, здебільшого у традиційних багатоярусних клітках. Однак, починаючи з 2016 року, низка птахопідприємств вже почала поступово застосовувати при виробництві яєць покращені моделі кліток, що відповідають європейським вимогам.
Економічна вигода кліткового утримання
Необхідність утримувати птицю у клітках виникла передусім через економічну вигоду цього методу. У кліткових системах на 1 м² площі можна розмістити утроє-п’ятеро більше курей, ніж за підлогового утримання чи вільного вигулу.
Це дає низку переваг:
За практичними підрахунками компанії “ВАДА”, яка займається обладнанням для птахівництва, економія корму в кліткових господарствах становить 10-15 % у порівнянні з підлоговим утриманням.
Окрім цього, кліткове утримання забезпечує кращу якість і збір яєць. Завдяки системі яйцезбірників вони не контактують із послідом, менше забруднюються та пошкоджуються, що дозволяє знизити кількість браку (битих і тріснутих яєць) на 5–7 %.
У таких господарствах значно простіше організувати автоматизовану годівлю, поїння, видалення посліду та збір яєць, що дозволяє зменшити витрати на оплату праці персоналу на 20–30 %.
Компанія “ВАДА” спеціалізується на виробництві сучасних кліткових систем для утримання несучок, батьківського стада і бройлерів, які відповідають усім стандартам ефективності, гігієни й автоматизації.