Напередодні весняної посівної кампанії в Інституті сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН (м. Чернігів) відбувся всеукраїнський виробничий семінар-нарада. Його тема – «Наукові підходи й практичні рішення при застосуванні мікробних препаратів у сучасному сільськогосподарському виробництві» – привабила не лише аграріїв Чернігівщини, а й інших областей.
Цьогорічна посівна, за підрахунками фахівців, коштуватиме землеробам 60 млрд гривень. Через відсутність доступу до банківського кредитування проводити весняно-польові роботи сільгоспвиробники будуть переважно за власний кошт. Значна частина аграріїв не зможе купити якісне насіння і внести необхідну кількість добрив. Адже ціни на мінеральні добрива «злетіли» в ціні: замість 4500 грн за тонну аміачної селітри нині треба викласти 11000 гривень. Зросла вартість енергоресурсів – збільшилися транспортні затрати. Така ж тенденція з хімічними засобами захисту рослин, «прив’язаними» до курсів іноземних валют. За імпортні бактеріальні препарати тепер доведеться платити у 2,5 рази більше.
«Напевно, і через обставини, що склалися, і через усе більшу популярність вітчизняних мікробних препаратів до нас на семінар цього разу приїхало багато людей, які раніше не були споживачами нашої продукції, – констатує директор ІСМАВ НААН, доктор с.-г. наук, професор, член-кореспондент НААН Віталій Волкогон. – Ці люди чули позитивні відгуки про наші препарати від колег, знайомих, читали. Ми завжди раді допомогти нашим агровиробникам».
Доповідали мікробіологи
З аграріями зустрілись більше десяти науковців. Так, про дію біологічних препаратів на основі бульбочкових бактерій розповів завідувач сектором біологічного азоту лабораторії рослинно-мікробних взаємодій, канд. біол. наук Д. В. Крутило. Він наголосив: передпосівна інокуляція насіння біопрепаратом – обов’язкова у технології вирощування бобових культур. Цей агрозахід еквівалентний внесенню 30-60 кг/га мінерального азоту і сприяє підвищенню врожайності сої на 20-50%, гороху - на 15-25%, люпину – на 10-18% зі збільшенням вмісту білка в зерні.
Зацікавлено слухали учасники наради і завідувача лабораторії екології ґрунтових мікроорганізмів, канд. с.-г. наук Л. М. Токмакову, яка є автором відомих мікробних препаратів «Поліміксобактерин» та «Альбобактерин».
Підтверджували практики
Позитивним досвідом застосування біопрепаратів поділився голова правління ПрАТ «Чернігівське головне підприємство з племінної справи у тваринництві» Г. В.Васеко. Розробками інституту він користується понад сім років, випробував майже всі біопрепарати, хороші результати отримав при вирощуванні бобових культур. Директор ТОВ «ім. Чкалова» І. М.Лось розповів про практику заготівлі сінажу і силосу з використанням біоконсервантів. Як вирощувати органічно чисту продукцію і продавати її на ринках ЄС, поінформував голова ФСГ «Золотий пармен» М. І.Мисник. Про перспективи співпраці фермерів із науковцями говорив і голова спілки фермерів Чернігівщини І. М. Якуб.
До співпраці готові
Вартість мікробних препаратів, розроблених чернігівськими науковцями, зросла лише на 20-50% і є прийнятною для аграріїв. Тому основна увага на семінарі приділялася «тонкощам» їх застосування.
«Ми побачили велику зацікавленість у нашій продукції, відбувся діалог між авторами і споживачами мікробних препаратів, який відкриває нові перспективи створення і впровадження розробок мікробіологів у виробництво, – резюмував заступник директора ІСМАВ НААН з наукової та інноваційної діяльності, канд. екон. наук Анатолій Москаленко. – Враховуючи побажання виробничників, плануємо проводити подібні зібрання частіше. У травні має відбутися всеукраїнський семінар, присвячений особливостям застосування мікробних консервантів у кормовиробництві.
Любов ПОТАПЕНКО