Аграрний тиждень. Україна
» » КАРАНТИН ДЛЯ УКРГОЛОВДЕРЖКАРАНТИНУ
» » КАРАНТИН ДЛЯ УКРГОЛОВДЕРЖКАРАНТИНУ

  КАРАНТИН ДЛЯ УКРГОЛОВДЕРЖКАРАНТИНУ


  Головна державна інспекція з карантину рослин України провела нараду щодо підсумків перевірки роботи державних інспекцій з карантину рослин по Вінницькій, Сумській та Чернігівській областях. Цього разу про висновки інспектування, організацію роботи з фітосанітарії, основні завдання держслужби присутнім розповів міністр аграрної політики Юрій Мельник.

   

  altВід їхньої останньої зустрічі, тобто останньої наради, проведеної в Мінагрополітики, минуло майже два місяці. Тоді начальник Укрголовдержкарантину Анатолій Білик у завершальному слові сказав своїм підлеглим: «Вектор роботи заданий. Є над чим працювати. Є що виправляти. Хотілось би, щоб наша служба була найкращою». Та можливо замало часу пройшло, чи працівники Укрголовдержкарантину не все зрозуміли, але, виявилося, проблеми і помилки в деяких регіонах до цього часу залишилися невиправленими.

  Такого висновку дійшли присутні, заслухавши виступ завідувача відділу зовнішнього карантину Головдержінспекції з карантину рослин Вікторії Сідляренко, яка проаналізувала виробничу діяльність зовнішнього карантину в здійсненні фітосанітарного контролю на державному кордоні України. Вікторія Вадимівна, перш за все, зупинилась на систематичних помилках, які допускаються у виробничій діяльності державної служби. Серед найголовніших і найчастіших порушень, які виявила перевірка, вона назвала наявність на пунктах карантину рослин і пунктах пропуску на державному кордоні заздалегідь завірених печатками бланків фітосанітарних сертифікатів на експорт продукції, відсутність печатки відповідного зразка на пунктах пропуску на державному кордоні, на виданих фітосанітарних сертифікатах були відсутні підписи інспекторів тощо.

  За словами Вікторії Сідляренко, подібні недотримання певних норм у роботі призводять до порушення Постанови Кабінету Міністрів №705 Про деякі питання реалізації Закону України «Про карантин рослин» і Міжнародного стандарту з фітосанітарних заходів №12.

  - Окрім цього під час перевірки було зафіксовано низку порушень, характерних лише окремій області, - розповідає Вікторія Вадимівна. - Наприклад, в Чернігівській області на митному терміналі інспекторами Головної державної інспекції з карантину рослин проводиться розмитнення вантажів на підставі заяв клієнтів на видачу фітосанітарних сертифікатів, що суперечить чинному законодавству. Також в Чернігівській та Сумській областях на пунктах пропуску не працює Програма Управління карантинної інспекції, яка є обов'язковою в організації роботи пунктів карантину рослин.

  altЗа результатами перевірки з трьох областей найбільше порушень було зафіксовано в Сумській області. Окрім вже перерахованих порушень в регіоні виявлені акти фітосанітарного контролю не встановленого зразка та випадки експорту дерев'яного пакувального матеріалу без належного маркування і без проведення відповідних фітосанітарних заходів.  

  Про недоліки та порушення виявлених під час перевірок виробничої діяльності внутрішнього карантину в державних інспекціях з карантину рослин доповідав завідувач відділу внутрішнього карантину Укрголовдержкарантину Вадим Чайковський. За його словами, в Вінницькій області виявлено 4221 га площі, засміченої повитицею польовою, та 141 га площі, зараженої раком картоплі, і при цьому не запроваджено карантинний режим. У Сумській області виявлено 330 га, заражених золотистою картопляною нематодою, і теж не запроваджено карантинний режим. Такі випадки є порушенням ст. 33 Закону України "Про карантин рослин".

  Вадим Миколайович нагадав працівникам Укрголовдержкарантину про те, що згідно з внесеними змінами до законодавства вже не існує такого терміну як «особливий карантинний режим». Натомість існує правовий статус «карантинний режим». Крім того, Вадим Чайковський звернув увагу на відсутність належного матеріально-технічного забезпечення державних інспекцій з карантину рослин.

  Під час наради також обговорено порушення фінансової дисципліни в цих державних інспекційних установах. І хоча цього разу перевіряли лише три області, та такі невтішні показники змусили робити висновки всім. Зокрема, міністр аграрної політики Юрій Мельник, звертаючись до працівників Укрголовдержкарантину, наголосив:

  - Діяльність, яку повинна здійснювати Державна інспекція з карантину рослин, яку здійснює Мінагрополітики - це жорстоко регламентований вид діяльності за всіма напрямками. Люди, працюючи на державній службі, не мають робити таких речей, які сьогодні трапляються в Державній інспекції з карантину рослин. Зокрема такі випадки, які були зафіксовані на пунктах пропуску в Сумській області, не мають права на життя.

  Юрій Федорович був категоричний у своїх зауваженнях і критиці роботи Укрголовдержкарантину, адже останнім часом все частіше говориться на різних рівнях, що інспекційна служба, підпорядкована Мінагрополітики, дискредитує себе, а відтак і галузеве міністерство. Тим більше, що зауваження та скарги на Держінспекцію з карантину рослин надходять не лише від підприємців, зернотрейдерів, експортерів. Перший сигнал невдоволення Юрій Мельник отримав в офіційному листі з Російської Федерації за підписом керівника Россільгоспнагляду, який попереджає про можливість заборони імпорту деяких вантажів з України. Тож Юрій Федорович закликав працівників Укрголовдержкарантину припинити зверхнє ставлення до виробників і експортерів й почати виконувати свою роботу як належить.

  - Я не сподівався повернутися знову до обговорення цих тем і до подібної розмови, адже ці речі вже неодноразово обговорювалися на попередніх зустрічах, - зауважив Юрій Мельник. - Сьогодні варто спрямувати і зосередити всі зусилля у розвиток процесу гармонізації національних стандартів відповідно до міжнародних вимог. І кожен інспектор обов'язково має проходити раз на рік перепідготовку, бо законодавство, як внутрішнє так і зовнішнє, невпинно змінюється, змінюються вимоги і міжнародні стандарти.

              Заступник міністра аграрної політики Сергій Мельник зосередив увагу на проблемних питаннях карантинної служби, серед яких - технічне забезпечення лабораторій, прикордонних і міжрайонних пунктів на сучасному технологічному рівні. Наразі проводиться активна робота щодо створення єдиної комп'ютерної мережі, що дозволить значно збільшити швидкість збору необхідної інформації, доступ до неї і можливості її використання. За словами Сергія Івановича, цю єдину мережу мають створити вже до кінця року.

               Лишається сподіватися, що, незважаючи на сьогоднішнє ставлення до Укрголовдержкарантину, службі вдасться повернути собі довіру і з часом відкинути всі звинувачення. Але крім цього нелегкого завдання Державна служба з карантину рослин України має невпинно рухатися і наближатися до максимально ефективної організації роботи з фітосанітарії відповідно до міжнародних стандартів. Чи вдасться заплановане втілити в життя, покаже час.

   

    Людмила ЛЕБІДЬ


  Схожі новини
 • З України намагалися вивезти 66 тонн заражених зернових
 • В Україні забракували молдавський соняшник та іспанський салат
 • У трьох областях запроваджено карантинні режими
 • В Україну завезли партію зараженої петрушки та кропу
 • Колегія в Укрголовдержкарантині

 • Додати комментар

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.