Стрімке зростання цін на споживчому ринку, на думку експертів, - загальносвітова тенденція. Скажімо, і зерно, а отже борошно, і соняшникова олія порівняно з минулим роком подорожчала у більшості країн світу в 2-2,5 рази.
Це пояснюється багатьма чинниками: демографічним – у азіатських країнах, погодним – в Європі, Австралії, енергетичним – в більшості країн. Ріст цін на зерно, в свою чергу, зумовлює зростання цін на продукцію тваринництва.
А тому в більшості країн світу ціни на продовольство є предметом підвищеної уваги влади і вимагають від неї адекватних дій.
Варто підкреслити, що темі цінової ситуації на ринках сільськогосподарської продукції та основних видів продовольства було присвячено чимало нарад. Особливо на урядовому рівні.
Так, зокрема, за результатами наради, яку провів 16 жовтня Перший віце-прем’єр-міністр Микола Азаров Урядом було схвалено постанову “Про деякі заходи щодо забезпечення стабільного розвитку ринків зерна та продуктів його переробки у 2007/2008 маркетинговому році”.
Як виконується цей документ та ряд інших, спрямованих на стабілізацію ситуації на продовольчому ринку? Чому в регіонах вчасно не застосовуються стабілізуючі заходи? Яких повноважень сьогодні не вистачає місцевій владі аби ринковими методами приборкати ріст цін на основні види продуктів?
Саме ці питання були основними під час роботи всеукраїнської селекторної наради, яку наприкінці минулого тижня провів з керівниками регіонів віце-прем»єр-міністр України Віктор Слаута.
В студії селекторного зв»язку «Укртелекому» були присутні представники багатьох міністерств та відомств, контролюючих органів, галузевих асоціацій АПК.
Детально проаналізували стан справ на споживчих ринках міністр економіки Анатолій Кінах та міністр аграрної політики Юрій Мельник.
Зокрема, аграрний міністр підкреслив, що в цій ситуації центральні органи виконавчої влади, Міністерство аграрної політики України вживають відповідних заходів впливу на цінову ситуацію по всьому ланцюгу: від виробництва сировини до роздрібної торгівлі. «Оцінюючи ситуацію, слід відмітити, - наголосив Юрій Мельник, - що незважаючи на вкрай складні погодні умови цього року, в цілому по державі не допущено суттєвого спаду виробництва.
За результатами 9 місяців роботи вітчизняне сільськогосподарське виробництво практично повністю забезпечило внутрішній ринок основних видів продовольства. В цілому валове виробництво продукції аграрного сектору складає 95% до минулорічного рівня, а харчова галузь перевищила його на 13%. По виробництву всіх основних культур та продукції тваринництва маємо позитивні баланси.
Звичайно, найбільш важливим в соціальному плані завжди було і залишається забезпечення населення країни продовольчим зерном.
Так, на 23 жовтня одержано 29,2 млн. т зерна у первинно-оприбуткованій вазі. Валовий збір кукурудзи очікується на рівні 7 млн. т (у вазі після доробки), що дещо вище, ніж прогнозувалося. Валове виробництво круп»яних культур складе майже 450 тис. т, що забезпечує потребу внутрішнього ринку.
За підтвердженими даними з регіонів, валове виробництво зерна прогнозується на рівні 29 млн. т, в т.ч. пшениці близько 14 млн. т, що дає нам можливість сформувати загальну пропозицію зерна у 2007/08 МР з урахуванням перехідних запасів минулих років (5,7 млн. т) на рівні 34 млн. т.
Цього цілком достатньо для задоволення внутрішніх потреб країни та формування експортної пропозиції зерна і відповідних перехідних запасів. Урядом прийнято рішення розширити обсяги експорту зерна на період до 1 квітня наступного року в обсязі 1,2 млн. т. На 1 жовтня на зернових складах зберігається майже 14 млн. т зерна, з яких 6,1 млн. т – продовольче (практично стільки, скільки й торік)».
Мінагрополітики вже здійснено ряд конкретних кроків для досягнення скоординованих дій державних агентів і регіонів на ринку борошна, хліба та хлібопродуктів.
Міністр звернув увагу аграрних керівників ряду областей на те, що «хоча прийшов час об»єднати зусилля, про що ми домовлялись на попередніх нарадах, керівництво окремих регіонів й надалі налаштоване перекладати левову частку по забезпеченню власних потреб на державні ресурси».
Попросив не ображатися і навів приклади роботи керівників аграрного блоку Рівненської, Волинської, Черкаської та Чернівецької областей, які розраховують виключно на підтримку зерном і борошном з державних запасів, не подбавши про власне регіональні. Зокрема, також заявили про необхідність придбати борошно з держресурсів у листопаді-грудні АР Крим, Харківська, Полтавська, Дніпропетровська, Чернігівська, Івано-Франківська, Житомирська, Тернопільська та Хмельницька області. На цьому фоні показовим є приклад Закарпаття, де при традиційному забезпеченні власним зерном лише на 30%, темпи зростання ціни на хліб нижчі, ніж по Україні.
Тому на виконання постанови Уряду від 17.10.07р. для узгодження спільних дій в плані проведення інтервенцій борошном, за погодженням з керівництвом Уряду, заступники обласних державних адміністрацій прибудуть наступного тижня до Києва на нараду.
«Стаття 17 Закону України “Про зерно та ринок зерна в Україні”, - звернувся до присутніх Юрій Мельник, - чітко наголошує і неоднозначно покладає обов’язки й відповідальність за формування самодостатніх запасів зерна для потреб регіонів на місцеву владу, передбачаючи створення, у разі потреби, регіональних ресурсів. Як бачимо, потреба така є, бо інакше не було б постійних звернень про державну допомогу. 13 регіонів (!), включаючи міста Київ та Севастополь, не задекларували жодної тонни зерна регіональних ресурсів!»
Тому міністр аграрної політики попросив особисто керівників аграрних відомств областей разом з підрозділами Державної інспекції з контролю якості сільгосппродукції перевірити наявність такого зерна та поінформувати міністерство про фактичний стан справ. Бо якщо не сформуємо належним чином держпродрезерв нині, то в січні - червні наступного року не матимемо джерела цінової стабілізації ринку борошна та хлібопродуктів.
Оцінюючи ситуацію на інших сегментах продовольчого ринку, слід зауважити, що найбільше за вересень зросли ціни на рослинну олію - на 17,3% (з початку року – на 49,5%). На думку фахівців, у цьому питанні багато штучного. Виробництво соняшникової олії у 2007/08 МР очікується на рівні 1800 тис. т при її споживанні на внутрішньому ринку 550 тис. т. І немає підстав на появу будь-якого дефіциту олії на внутрішньому ринку.
Помітним є зростання споживчих цін на тваринницьку продукцію. А це поштовх для поглибленого аналізу проблем галузі та ефективної підтримки з боку держави.
«Розрахунки показують, що ми цілком спроможні забезпечити внутрішній попит на м‘ясо і м’ясопродукти (2,1 млн. тонн), молоко та молочні продукти (попит - 11,4 млн. тонн), - запевни Юрій Мельник. - Але беззаперечний факт, що ціну на продукцію тваринництва визначає в значній мірі ціна на зерно. Тому обмежені з боку споживача можливістю зростання закупівельних цін, ми змушені знову звертатися до питання державних дотацій та захисту ринку від дешевого, але сумнівного по якості імпорту. В першу чергу це стосується імпорту за давальницькими схемами, проект постанови щодо його подальшої заборони міністерство вже ініціювало».
Ситуацію на ринку цукру продовжують визначати його надлишкові запаси, що утворилися в результаті перевиробництва у минулому році, які працюють перш за все на зниження ціни. Тому для її утримання на затвердженому Урядом мінімальному рівні, міністерство внесло пропозиції по закупівлі цукру до державних резервів (матеріального та продовольчого) за визначеною мінімальною ціною.
«Підсумовуючи сказане, - резюмував Юрій Федорович, - хочу підкреслити, що сільськогосподарське виробництво цього року на достатньому рівні забезпечило насичення внутрішнього ринку продукцією і певне нарощування її обсягів, не допустивши при цьому значного зростання цін реалізації».
В обговоренні цінової ситуації на продовольчих ринках взяли участь керівники АР Крим, Київської, Сумської, Вінницької областей, Антимонопольного комітету, асоціації «Укроліяжирпром».
Завершуючи розмову, віце-прем»єр-міністр України Віктор Слаута наголосив на тому, що урядовці чекають зважених ринкових заходів по стабілізації цін, особливо роздрібних, на продовольство в регіонах. «Інакше, - підкреслив віце-прем»єр, - Уряд буде вимушений вжити непопулярних заходів». І додав, що в цілому ситуація на первинному ринку (сировинному) є більш стабільною, ніжу торгівельній мережі.
Підготовлено прес-службою Мінагрополітики