Аграрний тиждень. Україна
» » » Застосування ґрунтових гербіцидів - ознака розумного господарювання
» » » Застосування ґрунтових гербіцидів - ознака розумного господарювання

  Застосування ґрунтових гербіцидів - ознака розумного господарювання


  За підрахунками Головної державної інспекції із захисту рослин України, культурні рослини змушені конкурувати за світло, воду та поживні речовини з більш як 300 видами бур'янів. За даними Національної академії аграрних наук України, втрати потенціального врожаю, пов'язані із засміченістю посівів бур'янами, можуть перевищувати 20%.

  Більш того, рівень засміченості посівів бур'янами суттєво впливає не лише на врожайність сільськогосподарських культур, а й на їх ураженість хворобами та пошкодження шкідниками, якість одержаної продукції. Використання гербіцидів забезпечує ефективне контролювання чисельності бур'янів і, поряд із цим, завдяки мінімізації або й повній відмові від ручного чи механізованого обробітку, дозволяє зберегти запаси вологи, попередити розвиток ерозійних процесів та погіршення структури ґрунту.

  Далекоглядні господарі віддають перевагу так званим ґрунтовим або базовим гербіцидам, що використовуються для знищення бур'янової рослинності до появи сходів культури. Препарати цієї групи створюють захисний екран, пригнічуючи проростки одразу декількох хвиль бур'янів, і на тривалий час забезпечують чистоту посівів сільськогосподарських культур. При цьому формуються оптимальні умови для росту та розвитку культурних рослин на початку їх вегетації, що має надзвичайно важливе значення. Справа у тому, що відсутність конкурентів на початкових етапах онтогенезу культури визначає її продуктивність. Надалі в умовах добре розвиненого рослинного покриву більш пізні хвилі появи бур'янів втрачають конкурентну здатність, перебувають у пригніченому стані і не можуть завдати суттєвої шкоди посівам.

  Асортимент базових гербіцидів, представлених на ринку України, досить широкий. Препарати з цієї групи - Пірат, Сага, Сегмент, Турбін -довели свою ефективність у контролюванні чисельності широкого спектру однорічних дводольних і злакових бур'янів у посівах цілого ряду сільськогосподарських культур (табл. 1).

   

  Таблиця 1. Можливості використання ґрунтових гербіцидів ТОВ «Агро-Дельта Груп»

  Препарат

  Діюча речовина

  Культура

  Норма внесення препарату, кг/га або л/га

  Пірат

  Метрибузин, 700 г/кг

  Соя*

  0,5-0,7

  Картопля

  0,5-1,5

  Люцерна (2-го року)

  0,75-1,0

  Томати

  0,7-1,4

  Сага

  Пендиметалін, 330 г/л

  Соя*, соняшник, кукурудза, горох, томати, часник, капуста (розсадна), морква

  3,0-6,0

  Цибуля-ріпка, петрушка коренева

  2,5-4,5

  Картопля

  3,0-5,0

  Сегмент

  Прометрин, 500 г/л

  Соняшник*, кукурудза

  2,0-4,0

  Картопля

  3,0-4,0

  Морква

  2,0-3,0

  Турбін

  Ацетохлор, 900 г/л

  Кукурудза*, соняшник, соя

  1,5-3,0

   

  *- культура реєстрації

   

  Препарат Пірат у посадках картоплі можна також використовувати для боротьби з бур'янами вже після появи сходів культури - за висоти рослин 5-10 см (мінімальні рекомендовані дози).

  Діючі речовини перелічених гербіцидів належать до різних хімічних класів, що дозволяє чергувати їх використання та уникнути формування стійкості до препаратів у бур'янів. Гербіциди Пірат, Сага, Сегмент знищують як ті бур'яни, що вже зійшли, так і їх проростки. Турбін додатково усуває ще й проростки багаторічних бур'янів з насіння. Плівка препарату Пірат, що утворюється на ґрунті, забезпечує чистоту посівів впродовж 1-2 місяців. Період захисної дії гербіциду Сага складає 8-10 тижнів, препарату Сегмент - до 10-12 тижнів, Турбін - до 3-х місяців.

  Щодо особливостей застосування наведених препаратів слід відмітити, що норми їх витрати варіюють залежно від типу ґрунту (мінімальні - на легких ґрунтах, максимальні - на важких глинистих ґрунтах, з високим вмістом гумусу). Після застосування Турбіну необхідним є проведення боронування середніми або легкими боронами, Сага не потребує загортання після внесення, а після обприскування Піратом не можна проводити міжрядний обробіток ґрунту. Рекомендовані норми витрати робочих розчинів препаратів - 200-400 л/га, максимальна кратність обробок - 1.

  Отже, застосування ґрунтових гербіцидів є важливою ланкою у системі хімічного захисту посівів сільськогосподарських культур, що забезпечує формування сприятливих умов для потужного розвитку культурних рослин, знищуючи їх конкурентів за воду, світло та поживні речовини.

   

  Віталіна ПЕТРИШИНА,

  кандидат сільськогосподарських наук,

  агроном ТОВ «Агро-Дельта Груп»

  Схожі новини
 • Захист рослин від ТОВ «Агро-Дельта Груп»
 • Подбайте про врожайність своїх сільгоспкультур
 • Застосування ґрунтових гербіцидів – ознака розумного господарювання
 • Протруювання насіння – основа майбутнього врожаю
 • Сорго завойовує світ

 • Додати комментар

  Забороняється використовувати не нормативну лексику, принижувати інших користувачів, розміщувати посилання на сторонні сайти, та додавати рекламу в коментарях.